Emlak sektöründe “Tek Yetki Sözleşmesi” son dönemde sıkça öne çıkıyor. Satıcı ile emlakçı arasında imzalanan bu sözleşme nedir, ne gibi faydalar sağlıyor?

5 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan, 14 Ekim 2020 tarihinde de yeniden düzenlenen Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, emlak sektöründe birçok yeniliği ve düzenlemeyi beraberinde getirdi. Son dönemde en çok duyduğumuz terimlerden biri tek yetkili satış sözleşmesi.

Tek yetki sözleşmesini basitçe açıklamak gerekirse, gayrimenkul üzerinde yapılacak alış veya satış işleminden sadece o emlak firması veya danışmanının sorumlu olduğu anlamına geliyor.

Fiyatın belirlenmesi, tanıtım kanallarının hazırlanması, doğru hedef kitleye ulaşmak, portföyü tanıtmak, anlatmak ve satışla sonlandırmak da yetkiyi alan kişinin görevi oluyor.

O danışman bu işi yaparken, başka bir danışman devreye giremiyor, işini elinden almaya çalışamıyor.

Çünkü bu tek yetki sözleşmeyle, sözleşme süresince dışarıdan müdahelelerin önü kapanıyor.

Fakat tek yetki sözleşmesi, sadece yetkili olan gayrimenkul danışmanının mülkü satacağı anlamına gelmiyor. Etik çalışan tüm meslektaşlarıyla paylaşıma açık olması da önem taşıyor.

Tek yetkinin birçok artısı var aslında.

Örnekle açıklayalım.

Evini satmaya çalışan bir mal sahibi olduğunuzu düşünün.

Kapı kapı gezip veya tanıdığınız emlakçılara telefon edip diyorsunuz ki, “sat benim evimi”.

Fakat herkese diyorsunuz bunu, emlakçılar da bu durumun farkında.

Böyle bir durumda sizce kaç kişi canla başla evinizi satmak için zaman ayırır?

Bir düşünün…

Oysa satış sürecinde inandığınız, güvendiğiniz bir profesyonel seçip; “Al bay/bayan x, yetki senin. Süren şu kadar, güzel haberleri bekliyorum” demek, sizce satış ihtimalini arttırmaz mı?. Çünkü evinizin satış sorumluluğunu işinde uzman, eğitimli bir profesyonele emanet etmiş oluyorsunuz.

Tabii bu süreçte seçeceğiniz danışman çok önemli. Seçtiğiniz ve güvendiğinz bir danışmanla süreli bir tek yetkili satış sözleşmesi düzenlemeniz gerekiyor.

Süreli olması önemli, olur da memnun kalmazsanız, en azından çok uzun zamanınızı bloke etmiş olmazsınız.

Vakit herkes için önemli.

İşinde uzman, eğitimli ve bölgeyi tanıyan bir Gayrimenkul Danışmanı, satabileceği mülkleri portföyüne alacaktır. Bunun için de size mülkünüzle ilgili RPA (Reel Piyasa Analizi) raporlamasını yaparak, doğru piyasa fiyatlaması gerçekleştirir.