Tapuda şerh, ipotek gibi kısıtlamalar var mı?

Ev satın alırken incelemeniz gereken en önemli noktalardan biri evin tapu durumudur. Bu durumu evin tapu fotokopisiyle birlikte tapu dairesinde sorgulayabilirsiniz. Eğer evinizi konut kredisiyle alacaksanız eksper bu sorguyu yapar. Ancak krediye başvurmadan önce böyle bir sorgulama yaparsanız, boşuna beklememiş ve boşuna ekspertiz ücreti ödememiş olursunuz. Eksper tapunun üzerinde ipotek, şerh vs. var mı diye bakar? Varsa krediniz onaylanmaz ama siz ekspertiz ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Güvenilir bir emlak şirketi ile çalışıyorsanız onlar sizin yerinize bu incelemeyi yapabilir. Bu arada krediyle alınmış ve üzerinde ipotek bulunan ev de satılabilir ancak bu tip satışlarda farklı işlemler yapılır.

Belediye rayiç bedeline dikkat!

Evin rayiç bedeli, sizin alım satım masraflarınızı belirler. Geçtiğimiz yıllarda bu rayiç bedelleri düşük gösterilerek alım satım masrafları azaltılıyordu, tapu müdürlükleri çalışma yaparak rayiç bedelleri belirledi. Rayiç bedelini düşük gösterenlere de vergi borcu çıkarıldı. 

Bu yüzden alım satım işlemlerinde satış bedelini en az rayiç bedel ve hatta onun biraz üzerinde göstermek en doğrusu olacaktır. Konut kredisi kullanıyorsanız, kullandığınız konut kredisinin üzerinde rayiç bedel göstermeniz gerekir. Maliye bu konuda sorgulama yaparak geriye dönük vergi ve ceza tahakkuk ettirmektedir. Rayiç bedeli kesinlikle kullandığınız krediden daha az göstermeyin. En garantisi kredinin biraz daha üzerinde rayiç bedel göstermektir.

Örneğin 400.000 TL ‘lir bir ev için 200.000 TL konut kredisi kullanılır ve evin rayiç bedeli 200.000 diye gösterilir. Bu bedeli biraz daha yüksek göstermeniz uygun olur. En doğrusu evinizi sattığınız gerçek satış fiyatından göstermeniz olacaktır.

Tapu dairesinde gösterdiğiniz satış bedeline göre alıcı için %2, satıcı için %2 tapu harçları belirlenir. Bu bedellere ek olarak döner sermaye harcı da ilave edilir.

Değer artışı

Gelir Vergisi kanununa göre 2007 yılından sonra alınan mülklerde 5 yıl geçmeden gayrimenkulün satılması halinde, değer artış kazancı hesap edilir ve vergi tahakkuk ettirilir. Böyle bir durumda Gelir Vergisi beyannamesi vermeniz gerekir. 5 yıl geçmeden mülkünüzü satmanız gerektiğinde ödeyeceğiniz vergi bedelini öğrenmek için 0232 502 53 00 numaralı telefondan destek alabilirsiniz.