Tapu tipi, kredi başvurusunun onaylanması için çok önemli bir kriterdir. Tapu tipleri konut tapusu ve işyeri tapusu olmak üzere temelde ikiye ayrılmaktadır. Konut kredisi kullanılacaksa, ayrıca bilinmesi gereken tapu tipleri vardır:

Kat mülkiyeti tapusu
Kat irtifakı tapusu
Hisseli tapu

Tapuda Mesken Nedir?
Tapuda mesken, konut tapusu anlamında kullanılır. Meskenin kelime anlamı ikamet edilen yer, ikametgah ve konuttur.

Ofis Tapulu Ev Nedir?
Ofis tapulu ev, belirli şartları karşılayarak ofis tapusuna dönüştürülmüş konutları kapsamaktadır. Ofis tapusuna sahip evler aynı zamanda iş yeri olarak kullanılabilmektedir. Kat Malikleri Kurulu’nun oy birliği ile onay vermesi durumunda mesken tapusunu, ofis tapulu eve dönüştürmek mümkündür.

Kat Mülkiyeti Tapusu Nedir? Ev Kredisi İçin Uygun mudur?
Günümüzde daire almanın en iyi yöntemlerinden biri, faiz oranları araştırılarak kredi çekmektir. Konut kredisinin onaylanma olasılığı ise kredi puanınıza, kredi tutarına ve alacağınız evin tapu çeşidine bağlıdır.

Kat mülkiyeti tapusu, alım satım işlemlerinde konut kredisi kullanacaklar için en uygun çeşittir. Kat mülkiyeti tapusunda binanın yüzölçümü bilgisinin yanı sıra kişiye ait olan bağımsız bölümün numarası, katı, niteliği ve sahip olanın kimlik detayları gibi bilgiler yazmaktadır. Kat mülkiyeti tapusu aynı zamanda iskan izninin alındığını da göstermektedir.

Sahip olduğunuz kat mülkiyeti tapusunu bankalara teminat göstererek kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz. Bu nedenle ev satın alırken evin tapusunun kat mülkiyetli olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Konut kredisi çekmeden önce size en uygun konut kredisi teklifini öğrenmek için “Smart Twins Anlaşmalı Banka Kredi Teklifleri” hizmetimizden yararlanabilir, avantajlı koşullarla yeni evinize sahip olabilirsiniz.

Kat İrtifakı Tapusu Nedir? Kat İrtifakı Tapusu Ev Kredisi Kullanmak İçin Uygun mudur?
Henüz iskanı alınmamış konutlar için proje aşamasında kat irtifakı tapusu alınır. Kat mülkiyeti tapusuna göre daha çok bina tapu bilgilerini içeren tapu çeşididir. Kat irtifakı tapusu, ev sahiplerinin yapı ya da yapı bütünleri içerisinde bulunan konut paylarını gösteren belgeye denmektedir. Ev sahibi, evin iskanı alındıktan sonra kat irtifakı tapusu ile Tapu Müdürlüğü’ne giderek kat mülkiyetli tapusu alabilir.

Kat irtifaklı tapular da konut kredisi için uygundur; fakat bankalar, kat mülkiyeti tapusunu daha çok tercih eder.

Hisseli Tapu Nedir? Ev Kredisi İçin Uygun mu?
Konut üzerinde birden fazla kişinin hak sahibi olarak geçtiği tapu çeşidine Hisseli tapu, denir. Mülke ortak olan maliklerin isim ve sayı bilgilerini veren bu tapu çeşidi, detaylı bir mülkiyet hakkı belirtmez. Bu tapu çeşidinde arsa üzerinde hak sahibi olduğunuzun bilgisi vardır ama hangi alanın size ait olduğu belli değildir.

Bankalar, hisseli tapuya sahip gayrimenkuller için kredi vermezler, çünkü olası kişisel anlaşmazlıklarda mahkemeler uzun yıllar boyunca devam edebilmektedir.